The area covers the municipalities of Gorenja vas - Poljane, Škofja Loka, Železniki and Žiri.

IL - מידע בסיסי  
 

 

שקופיה לוקה – עיר קטנה מימי הביניים המשומרת ביותר בסלובניה, ששלטונו של הבישוף פרייסינג השאיר חותם בלתי מחיק על העיר. במבט ראשון העיר הקטנה הזו, שמחוברת בחגורה ירוקה של עמק סלשקה ופולינסקה משאיר רושם משמעותי. מוזאון, ז'יטניצה עתיקה, בית חומן, גשר אבן, מאפיין מאריה, ספריית קפוצ'ין, שאר הבניינים המפוארים ומספר גדול של גלריות מכירים את התייר עם ירושה מרהיבה ועם אומנות חייה של היום.

את שקופייה לוקה הססגונית, עם משאבים טבעיים וירושה עשירה של בעלי מלאכה, משלימים עמקים לצד סלשקה ופולינסקה סורה. את זהותה של עמק סלשקה מגדירים בתי יציקה, יצירת פסלונים מברונזה ועבודות תחרה, המאפיינים של עמק פולינסקה הם תעשיית ההנעלה יחד עם העיר הקטנה ז'ירי.

תרכובת מיוחדת של ירושה טבעית ותרבותית של האזור כבר מאות שנים מעוררים השראה במספר גדול של אומנים שבדיוק כאן מצאו השראה לעבודות המרשימות ביותר שלהם, ובזכותם העולם הכיר ביופיו של אזור שקופייה לוקה.

 

יצירתיות של בעלי המלאכה ומסורת האומנות

אחת העדויות המוקדמות ביותר על החיים של בעלי המלאכה באזור שקופייה לוקה  נמצא בכנסיית מאריה על פרסקו יום ראשון הקדוש. פעם באזורים אלו היו נוכחים מספר גדול של בעלי מלאכה: הפקת בד, ברזל, הפקת תחרה, הנעלה, כובעים, הפקת מסרקים, יצירה של פסלונים מברונזה ותבניות לפסלונים ועוד המון עבודות יד מיוחדות. את המקורות השמורים ניתן לראות במוזאונים שנמצאים בשקופייה לוקה, ז'ירי וזלניקה. במרכז לאומנות בשקופייה לוקה ניתן לראות ולקנות מוצרים של אומנים מכל אזור שקופייה לוקה שגם היום מייצרים עבודות אומנות.

דור האומנים מהמאה ה-19 וה-20 מאזור שקופייה חשובים מאוד לאומנות הסלובנית, והמייצגים שלהם ידועים ברחבי אירופה; אחים שוביץ', אנטון אז'בה, איבאן גרוהר, פרנץ מיכליץ'. אומנים שונים בני זמננו ומבקרים אחרים באים אלינו היום בגלל ארועי אומנות עשירים כמו פתיחת תערוכות וסדנאות אומנות שונות. גלריה מיכליץ' הנמצאת בקשצ'ה (ז'יטניצה) היא אחת הגלריות המשמעותיות של אזור שקופייה לוקה.

 

פסיון שקופייה וארועים אחרים

בשנת 1721 הרחוקה, קפוצ'ין משקופייה לוקה, אב רומואלד כתב את "פסיון שקופייה", טקסט דרמה הנכתב בשפה הסלובנית והעתיק ביותר שנשמר. מצעד תאטרלי מפואר עם תוכן מקראי מתרחש כל כמה שנים ברחובות וככרות בשקופייה לוקה העתיקה. בתהלוכה משתתפים יותר מ-800 שחקנים ופרשים, אתם מוזמנים לפסיון שקופייה שייתרחש ב-2015, יחד עם זה אתם מוזמנים לבקר ולראות את אוסף פסיון בספריית הקפוצ'ין.

בככר העיר נמצאים בניינים ציוריים – רקע אלגנטי למספר גדול של הצגות חוץ. ההצגה המרכזית של שקופייה היא "היסטורייל" המתרחשת בחודש יוני, זמן בו רחובות וככרות העיר קמים לתחייה ברוח ימי הביניים. מספר גדול של הצגות אתנולוגיות, תרבותיות, ספורטיביות ובידוריות כמו: ימי תחרה בז'לזניצי, יום הגחלת או הליכה בגבול רפל במקום ז'ירי, כל אלה הם עדויות על רוח העיר הקטנה ומקומות סביב שקופייה לוקה.

הליכה, רכיבת אופניים, רכיבת סוסים ודיג

לאוהבי הספורט ישנם נתיבים הרריים להליכה ולרוכבי האופניים. בבתי הארחה בהרים ובבתים הכפריים יחכו לכם אוכל ושתייה מעולים ומארחים מסבירי פנים.

אזור ליד סלשקה ופולינסקה סורה הוא מקום נהדר לרכיבה על סוסים בטבע הלא נגוע. שני הנהרות הם גן עדן אמיתי לדיגים. בסלשקה סורה יש הרבה דגי נחל ופורל קליפורני, בפולינסקה סורה אתם יכולים לדוג בורי ופורל ימי. הלאה משקופייה לוקה נמצאים גם דגים כמו ירוד, צ'אב ופודוסט.

 

קו רופניק

לפני מלחמת העולם השנייה, אז ממלכת יוגוסלביה, בנתה מערכת של מבצרים במערב סלובניה מיד ליד גבול רופניק, כנגד התקפות אפשריות מצד איטליה. מבצרים אלו עדיין שולטים במדרונות ונקודות המבט. בליווי מדריך נסוי אתם יכולים לחקור מבפנים את המבצרים ואת המזדרונות ואולמות התת קרקעיים.

 

אדרנלין וספורט חורפי

צניחה חופשית מושכת יותר ויותר את אוהבי האדרנלין כי מדרונות השקופייה והנוף הפנורמי הם כמו נוצרו להרפתקאות בלתי נשכחות. בפארק האדרנלין בעמק סלשקה, גבוה בין העצים, מחכים לכם אתגרי מיומנות. אוהבי הסקי והבורד יכולים למצוא את אתגרם במדרונות המושלגים, ואחרים יכולים לבלות במספר גדול של נתיבים למזחלות.

תבקרו בעמק סלשקה ופולינסקה את מקומות הסקי הידועים: הפסגה הישנה, הר סורישקה ורודנו. כל מקומות הסקי המוזכרים יכולים לקבל משפחות עם ילדים וגם מבקרים אמיצים יותר.

 

נופש בטבע, טיולים ובישול

באזור שקופייה אתם יכולים להנות מנופש מרגיע וחסר דאגות, במגע עם הטבע, האנשים המקומיים ותרבותם. כאן אתם יכולים להכיר ידע מסורתי בסדנאות לימוד, תבקרו גלריות ומוזאונים ותכירו ירושת אומנות עשירה וישנה יותר מאלף שנה. תתנו לנו לדאוג לטיולים מאורגנים והסדרים לנופש שלכם, תרשו לנו לדאוג לחויה בלתי נשכחת.

מומחיות הבישול במסעדות ומקומות תיירות קרובים לעיר מושכים הרבה מאוד מבקרים לחזור ולבקר שוב. מספר גדול של מאכלים מסורתיים על בסיס מרכיבים טבעיים יספקו גם את המבקרים התובעניים ביותר. מהמאכלים והשתיה המקומיים אנו ממליצים על יינות ביתיים, ובמקומות התיירות אנו ממליצים על מגון רחב של מיצים טבעיים, ליקרים, רקיה, מוצרים מתוקים, מוצרי חלב ומאפים שונים.

 

ברוכים הבאים לממלכת הסיפורים האין סופיים

 

מידע לתייר                                                                                               

תיירות שקופייה לוקה

קידריצ'בה צסטה 1א

4220 שקופייה לוקה

טלפון: 827 427 51 386+, 00 06 517 4 386+

פקס: 05 06 517 4 386+

    info@skofja-loka.comאימייל:

www.skofja-loka.com